رئیس صندوق رفاه وزارت بهداشت با اشاره به میزان وام دانشجویان دستیاری و دانشجویان دکتری تخصصی از ارائه تسهیلات جدید برای دانشجویان علوم پزشکی تحت عنوان وام کالای پزشکی خبر داد.

به گزارش خبرنگاری پژوهش خبر، بهروز رحیمی در گفتگوی خبری درباره میزان وام دانشجویان دستیاری و دانشجویان دکتری تخصصی گفت: دانشجویان دستیاری پزشکی و دانشجویان پزشکی تخصصی سخت‌ترین دوران دانشجویی را نسبت به سایر دانشجویان طی می‌کنند و بار سنگینی بر دوش این افراد در بیمارستان‌ها قرار دارد. این افراد متخصصانی هستند که در یکی دو سال آینده به مردم به ویژه در مناطق محروم خدمت ارائه می‌کنند.

وی افزود: دستیاران پزشکی و دانشجویان دکتری تخصصی همواره دو مشکل را مطرح می‌کردند که یکی از آنها نداشتن بیمه به عنوان خدمات بیمه پایه بود و دیگر اینکه این افراد برخلاف دیگر دانشجویان هیچ نوع وامی را از صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت دریافت نمی‌کردند.

رحیمی خاطرنشان کرد: بررسی‌ها انجام شد و با هماهنگی صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با سازمان برنامه و بودجه و تاکید وزیر بهداشت، یک ردیف در بودجه سال ۹۹ به عنوان وام دستیاری و دانشجویان دکتری تخصصی تخصیص داده شد.

وی گفت: جامعه هدف دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی جامعه‌ای ۲۲ هزار نفری در نظام سلامت است و از سال تحصیلی جدید وام دستیاری و دانشجویان دکتری ارائه می‌شود. برنامه ریزی اولیه برای ۱۵ هزار نفر در نیمسال اول تحصیلی و اگر منابع به موقع تخصیص پیدا کند برای ۷ هزار نفر هم در نیمسال دوم تحصیلی وام تخصیص پیدا می‌کند.

وام دستیاری بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان برای هر فرد

رئیس صندوق رفاه وزارت بهداشت ابراز امیدواری کرد وام‌ها برای افراد بیشتری اختصاص یابد و افزود: مبلغ وام دستیاری بر اساس الگوهای بین ۱۰ هزار تا ۱۵ هزار نفر، بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان برای هر فرد است. این وام به صورت قرض الحسنه است و بازپرداخت آن بعد از فراغت از تحصیل در یک دوره ۴۸ ماهه و بدون سود خواهد بود. پیش بینی ما این است که طی دو الی سه مرحله به هر یک از دانشجویان مبلغ ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان پرداخت می‌شود.

وی تاکید کرد: سامانه‌های وام صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت تمام الکترونیک است و مراجعه حضوری انجام نمی‌شود. پرداخت وام‌ها برای کل دانشجویان به صورت ثبت نام اینترنتی و در فضای دانشگاهی انجام می‌شود. مطابق با فهرست‌هایی که ما در دسترس داریم و از طریق دانشجو و دانشگاه ارسال می‌شود ما آنها را به نظام بانکی معرفی می‌کنیم و با توافقی که با بانک‌های قرض الحسنه انجام شده، دانشجویان وام را دریافت می‌کنند.

خرید کالاهای پزشکی پرمصرف برای دانشجویان

رحیمی گفت: یک برنامه دیگر صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت پیش بینی کرده است که خرید کالاهای پزشکی پرمصرف است که دانشجویان در ابتدای کار خود نیاز دارند و این تجهیزات را صندوق رفاه خریداری می‌کند و در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد و با الگوی وام دانشجو پس از فراغت از تحصیل در اقساط بلند مدت پول را به صندوق رفاه دانشجویان بازمی گرداند.

وی گفت: این اتفاق کمک می‌کند به دانشجویان که اجناس با کیفیت تر خریداری شود و به صورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار بگیرد و پس از فراغت از تحصیل اصل پول را به صورت اقساط بلند مدت دریافت کنیم.

رئیس صندوق رفاه وزارت بهداشت درباره بسته‌های حمایتی از دانشجویان علوم پزشکی گفت: زحمات زیادی را مدافعان سلامت در دوران مبارزه با کرونا متحمل شدند. در کنار مدافعان سلامت دانشجویان در درمان، پیشگیری، رفتارهای جهادی و بهداشتی کمک‌های زیادی در حوزه مبارزه با کرونا انجام دادند.

واریز تمامی وام‌های دانشجویی در اسفندماه ۹۸

وی گفت: ما منتظر سال تحصیلی دوم نماندیم و تمامی وام‌های دانشجویی که درخواست شده بود را در اسفندماه ۹۸ به حساب دانشجویان واریز کردیم. هیچ وامی مانده نداشتیم. برخی از دانشجویان فارغ التحصیل شده بودند و باید وام‌ها را بازپرداخت می‌کردند که این بازپرداخت‌ها برای سه ماه اسفند، فروردین و اردیبهشت معلق کردیم و به انتهای دوره منتقل کردیم. همچنین تمام خدمات را غیرحضوری انجام دادیم و همه را به صورت آنلاین ارائه کردیم.

رحیمی افزود: برای دانشجویانی که درگیر کرونا بودند وام را به صورت اختصاصی برای آنها درنظر گرفتیم که پس از فراغت از تحصیل به صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت بازمی گردد.

توافق اولیه برای بیمه تکمیلی دستیاری و دانشجویان دکتری

رئیس صندوق رفاه دانشجویی وزارت بهداشت یادآور شد: یکی از دغدغه‌های اصلی دانشجویان دستیاری نبود بیمه بود. با جلساتی که با سازمان بیمه سلامت یک تفاهم نامه اولیه امضا شد. این تفاهم نامه مقرر شد تمام دانشجویان دستیاری و دانشجویان دکتری تخصصی (Ph.D) و خانواده‌های آنان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قرار می‌گیرند. ۵۰ درصد هزینه این بیمه از طرف وزارت بهداشت و ۵۰ درصد سهم دانشجو را صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت تقبل می‌کند.

وی گفت: در این مرحله دانشجو بیمه می‌شود و پولی پرداخت نمی‌کند و ۵۰ درصد سهم خود را پس از فراغت از تحصیل پرداخت می‌کند. در همان جلسه توافق اولیه برای بیمه تکمیلی صورت گرفت و برآورد می‌کنیم قبل از سال تحصیلی جدید بیمه تکمیلی را برای دستیاران و دانشجویان دکتری فراهم کنیم.

رحیمی افزود: امیدواریم که بیمه تکمیلی را برای تمامی دانشجویان علوم پزشکی تسری بدهیم که در این صورت ثمرات مثبتی برای آرامش فکری و روانی دانشجویان ایجاد می‌شود.